Zbiórka solidarnościowa dla luteran w Wenezueli

Ikona kalendarza
Data wpisu: 22 października 2022

Gustav Adolf Werk wspiera ewangelickie Kościoły żyjące w diasporze na całym świecie. Raz w roku zwraca się do wszystkich swoich partnerów, którzy zazwyczaj są beneficjentami pomocy, o wsparcie wybranych projektów w ramach jednorazowej zbiórki solidarnościowej. Konsystorz Kościoła zarządził taką zbiórkę w naszym Kościele ze wskazaniem pracy diakonijnej wśród dzieci, którą prowadzi luterańska parafia w Walencji (Wenezuela).

Udział w zbiórce to wyraz naszego wsparcia dla ewangelickiej wspólnoty. Nie tylko otrzymujemy pomoc, ale też pomagamy tym, którzy tej pomocy potrzebują.

Zbiórka trwa do 30 listopada 2022 r.

Prosimy zarówno parafie jak i osoby indywidualne o przekazywanie ofiar bezpośrednio na rachunek bankowy Kościoła lub za pośrednictwem systemu płatności online udostępnionego na stronie internetowej bik.luteranie.pl z dopiskiem: „GAW”.

Rachunki bankowe Kościoła:
W PLN: 85 1240 1037 1111 0000 0693 1355
W EUR: IBAN: PL 74 1240 1037 1978 0000 0693 1368
SWIFT: PKOPPLPWXXX

W przypadku organizowania zbiórki ofiar w parafiach Konsystorz zwraca uwagę, że zebrane środki zwolnione są ze składki kościelnej z mocy prawa na podstawie pkt. I.5. lit. d) Prawa Finansowego.

Całe codzienne życie mieszkańców Wenezueli obraca się wokół przetrwania, zdrowia i pracy. Co druga osoba jest bezrobotna i pozbawiona zabezpieczenia społecznego.

Katastrofalna sytuacja polityczna i gospodarcza pogrążyła ludność w ubóstwie. We wrześniu 2021 roku 94,2% osób było ubogich, 76% żyło w skrajnym ubóstwie. Liczby te są podobne jak w krajach w stanie wojny. Tym samym wiele młodszych osób decyduje się na ucieczkę za granicę w poszukiwaniu pracy i środków do życia. Ale to nie jest takie proste. Ponieważ nie ma dowodów osobistych, ludzie wyjeżdżają nielegalnie, narażając się na Guerilla (partyzantów) i inne niebezpieczeństwa. W krajach docelowych z kolei trudno jest im uzyskać status prawny. Tylko nieliczni znajdują dobrą pracę. Wielu z nich musi przyjąć zatrudnienie, które jest bardzo słabo opłacane i gdzie spotykają się z wyzyskiem. Ostatecznie wszystkie pieniądze wydają na przetrwanie, mimo że planowali utrzymać swoje rodziny w kraju.

W środku chaosu luterańska parafia w Walencji stara się dawać świadectwo swojej wiary, prowadząc przedszkole „Casa de la Amistad” i dom dla dzieci ulicy „Casa Hogar”. Kościół luterański w Wenezueli pilnie potrzebuje wsparcia na utrzymanie pracy diakonii, na koszty transportu dzieci i młodzieży, edukacji i opieki medycznej. Nasza ofiara pomoże ewangelikom w Walencji prowadzić pracę wśród dzieci.

Z wyrazami szacunku
Zespół Administracyjny Portalu

Strzałka w lewoWróć do aktualności

Nadchodzące wydarzenia