Relacja z Otwarcia Centrum

Ikona kalendarza
Data wpisu: 10 września 2021
Zdjęcie

„Oto wszystko czynię NOWE” – fragment wersetu z Objawienia św. Jana stał się mottem obchodów otwarcia i poświęcenia nowego centrum parafialnego przy Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Wiśle Malince. Gośćmi uroczystości, które odbywały się w ubiegłym tygodniu byli zwierzchnicy Kocioła EA w Polsce, duchowni sąsiednich kościołów, samorządowcy, osoby zaangażowane w budowę centrum oraz zborownicy i sympatycy parafii.

Pierwszy dom modlitwy powstały w Wiśle Malince w 1956 roku już od dłuższego czasu nie był w stanie pomieścić na nabożeństwach licznych wiernych, a stan techniczny budynku, niespełniający współczesnych norm, zmusił zbór do podjęcia inicjatywy budowy nowego miejsca spotkań. Komitet budowy zawiązany został w 2012 roku. Nowy budynek posiada salę główną, która będzie mogła pomieścić 500 osób, sale konferencyjne, kawiarenkę, zaplecze gastronomiczne oraz pomieszczenia techniczne. Sala główna wyposażona w nowoczesny system audio-video może być wykorzystywana do organizacji koncertów, projekcji i konferencji, a sale konferencyjne z zapleczem – uroczystości okolicznościowych.

Uroczystości inauguracyjne trwały w parafii od 30 sierpnia. Wiele osób z Wisły i okolic zaangażowało się w akcję czytania Biblii od początku do końca – która trwała 24 godziny na dobę do czwartkowego popołudnia. Przez cały tydzień można również było obejrzeć interaktywną wystawę Biblii. W sobotę kilkaset osób wysłuchało panelu dyskusyjnego o inicjatywie i budowie centrum, wzięło udział w wieczorze autorskim Lidii Czyż oraz koncercie uwielbienia Zespołu CSM.

W niedzielę już od godziny 14:00 przybyłych gości witała orkiestra misyjna pod batutą Małgorzaty Rymorz, chór parafialny z Wisły Centrum pod dyrekcją Elżbiety Szajtauer oraz zespół dziecięco-młodzieżowy przy parafii w Wiśle Malince, którym dyrygowała Małgorzata Rymorz. Występy zespołów muzycznych były przeplatane krótkim filmikami o budowie pierwszego domu modlitwy w Malince w trudnych latach powojennych. Wspomnieniami dzielili się najstarsi członkowie malinczańskiej parafii.

O godzinie 14:30 rozpoczęto oficjalną część nabożeństwa symbolicznym przejściem duchownych oraz rady parafialnej z dotychczasowego budynku kościoła do nowego Centrum Parafialnego Malinka. Oficjalnie klucze do budynku przekazał na ręce proboszcza kierownik budowy inżynier Grzegorz Procner. Słowem i modlitwą poświęcił miejsce nabożeństw biskup Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP Jerzy Samiec w towarzystwie bp. diecezji cieszyńskiej Adriana Korczago.

Hymnem Kościoła „Warownym grodem jest nasz Bóg” rozpoczęto pierwszą liturgię nabożeństwa w nowym miejscu. Uroczyste kazanie wygłosił bp Jerzy Samiec.

Uroczystości prowadzili Mateusz Czyż oraz Jakub Górniok. Zebrani mogli wysłuchać okolicznościowego poematu o powstaniu centrum autorstwa Andrzeja Szalbota, złożono podziękowania wszystkim zaangażowanym w powstanie tego miejsca, sponsorom i komitetowi budowy, a życzenia Bożych Błogosławieństw na ręce pastora złożył biskup diecezji cieszyńskiej Adrian Korczago, Burmistrz Miasta Wisła Tomasz Bujok oraz w imieniu sponsora głównego – Adam Wałach. Wyświetlono również życzenia przesłane on-line przez pastorów wielu zborów w Polsce i za granicą oraz przyjaciół kościoła.

Uroczystość zakończył kabaret pod tytułem: „Czy już czas? Legenda o śpiących biskupach, czyli historia powstania centrum parafialnego w Malince z nienachalnymi elementami gwary wiślańskiej” autorstwa Lidii Czyż przygotowany przez grupę młodych parafian. Kto zna zbór w Malince, ten wie, że okolicznościowe kabarety są tu często urozmaiceniem okolicznościowych nabożeństw. Cały program transmitowany był na kanale YouTube PEAWislaMalinka, na który zapraszamy wszystkich między innymi na cotygodniowe transmisje nabożeństw.

Równocześnie w starym budynku parafii odbywał się program dla dzieci.

Po oficjalnych uroczystościach wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek: grilla, ciasto, tradycyjną herbatę z zielin z sokiem oraz kawę. Dla chętnych odbyło się zwiedzanie budynku. Tajnikami budowy centrum i imponującymi liczbami ilości betonu, kabli i stali dzielili się młodzi zborownicy odpowiedzialni za obsługę techniczną nabożeństw.

Dziękujemy wszystkim Gościom za towarzyszenie naszemu zborowi w tak ważnym dla nas dniu, a zborownikom za zaangażowanie w przygotowanie wszystkich uroczystości.

Relacja: Edyta Soluch – Cieślar, Monika Byrtek
Foto: Tymoteusz Cieślar, Józef Bujok

Strzałka w lewoWróć do aktualności

Nadchodzące wydarzenia