Pomoc poszkodowanym w Turcji i Syrii – apel Diakonii Polskiej

Ikona kalendarza
Data wpisu: 18 lutego 2023

APEL o składanie ofiar na rzecz pomocy osobom poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii.

Bracia i Siostry!

6 lutego 2023 południowa Turcja i północna Syria zostały dotknięte trzęsieniem ziemi o sile 7,8 stopni w skali Richtera. Epicentrum znajdowało się w tureckiej prowincji Kahramanmaras, a zdarzeniu towarzyszyła seria ponad 100 wstrząsów wtórnych. Liczba ofiar przekroczyła już 41 tysięcy osób, wiele kolejnych osób jest rannych bądź pozostaje zaginionych.

To wszystko czyni kataklizm najbardziej tragicznym we współczesnej historii Turcji i Syrii. Najpilniejsze obecnie potrzeby to zapewnienie poszkodowanym schronienia, dostępu do opieki medycznej i czystej wody, a także dostarczenie środków czystości, odzieży i pożywienia. Jest to szczególnie ważne w sytuacji ujemnych temperatur, opadów śniegu i braku możliwości powrotu ocalałych do swoich mieszkań.

Poruszeni losem ludzi dotkniętych skutkami trzęsienia ziemi, pragniemy włączyć się w ogólnoświatową akcję niesienia pomocy. Każdy przekazany dar będzie świadectwem miłości bliźniego, która przekracza geograficzne bariery. Poza niezbędną teraz koordynacją doraźnych inicjatyw lokalnych, ważne jest bowiem także długofalowe działanie, które umożliwi mieszkańcom dalsze codzienne funkcjonowanie.

W tych trudnych chwilach okażmy naszą solidarność i międzyludzką troskę o drugiego człowieka. Najmniejsze nawet wsparcie może się przyczynić do poprawy trudnej sytuacji poszkodowanych. Ofiary pieniężne można przekazywać bezpośrednio na konto Diakonii Polskiej bądź też za pośrednictwem płatności elektronicznych dotpay na https://diakonia.org.pl/darowizny/. Zebrane środki zostaną przekazane Diakonie Katastrophenhilfe, z którą Diakonia Polska od wielu lat współpracuje w sytuacjach katastrof naturalnych na całym świecie. Diakonie Katastrophenhilfe posiada rozeznanie bieżących potrzeb i możliwości dotarcia z konkretną pomocą na tereny dotknięte tragedią.

Dane do przelewu bankowego:
Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP
ul. Miodowa 21
00-246 Warszawa
Bank PEKAO S.A. I O/Warszawa
Numer konta: 78 1240 1037 1111 0000 0693 1384
z dopiskiem „Turcja i Syria”.

Zbiórka trwa do 30 kwietnia 2023 roku. 

Z chrześcijańskim pozdrowieniem,
Biskup Jerzy Samiec – Biskup Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Polsce
Biskup Ryszard Bogusz – Prezes Diakonii Polskiej

Warszawa, 17 lutego 2023 roku

Strzałka w lewoWróć do aktualności

Nadchodzące wydarzenia