Apel Diakonii Polskiej na rzecz pomocy Ukrainie

Ikona kalendarza
Data wpisu: 2 marca 2022

Siostry i Bracia!

W ostatnich dniach docierają do nas relacje o eskalacji napięć i rozpoczęciu działań zbrojnych we wschodniej Ukrainie. Media donoszą o ofiarach śmiertelnych, ostrzelanych szkołach, przedszkolach i budynkach mieszkalnych, o wkroczeniu wojsk rosyjskich na kolejne tereny kraju i inwazji dokonującej się praktycznie z każdej strony. Słyszymy poruszające świadectwa osób, które zmuszone są nagle opuścić swój dom, czytamy kolejne wstrząsające relacje z codziennych dramatycznych wydarzeń.

Życie w pokoju i poczuciu bezpieczeństwa to prawo każdego człowieka. Nie możemy więc pozostać obojętni na to, co dotyka naszych sąsiadów. Jako chrześcijanie jesteśmy powołani do okazywania miłosierdzia człowiekowi w potrzebie, do aktywnej troski i konkretnego działania. Pomoc tym, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji jest w tym kontekście nadrzędną wartością, bez względu na czyjeś pochodzenie, wyznanie czy pozycję społeczną. Dlatego też chcemy wesprzeć tych, którzy znaleźli się w środku konfliktu i zmuszeni są podejmować decyzje, które wpłyną na dalsze życie zarówno ich samych, jak i ich najbliższych. Okażmy im wsparcie w tym trudnym czasie.

Diakonia Polska apeluje o składanie ofiar na rzecz pomocy Ukrainie. Sytuacja jest bardzo dynamiczna i zakres potrzeb z pewnością będzie się zmieniał. Pomoc będzie potrzebna zarówno na Ukrainie, jak i na terenie Polski, w miejscach dokąd dotrą ukraińscy uchodźcy. Z jednej strony najpilniejsze potrzeby to na pewno zaopatrzenie centrów pomocowych na Ukrainie w żywność, środki higieniczne, materace, koce, śpiwory czy kuchnie polowe. Z drugiej strony wielu Ukraińców każdego dnia decyduje się opuścić swój kraj i szukać schronienia w Polsce. Ważne będzie więc przygotowanie i wyposażenie miejsc, które mogłyby posłużyć do zakwaterowania uchodźców. Z całą pewnością niezbędna będzie także pomoc psychologiczna. Obecna sytuacja powoduje problemy ze zdrowiem, wpływa na sen, zwiększa stres i uczucie niepokoju. Potrzebne jest danie nadziei na lepsze jutro, stworzenie namiastki normalnego życia i zapewnienie, że w kryzysowych momentach człowiek nie zostaje pozostawiony sam sobie.

Okażmy solidarność z osobami na Ukrainie, z uchodźcami szukającymi schronienia, z Ukraińcami i Ukrainkami mieszkającymi w Polsce i będącymi na co dzień naszymi sąsiadami. Ofiary pieniężne na pomoc dla Ukrainy można przekazywać przez parafie ewangelickie lub indywidualnie do dnia 30 kwietnia 2022 roku na konto Diakonii z dopiskiem „Ukraina”:

Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP (Diakonia Polska)
00-246 Warszawa, ul. Miodowa 21
Bank PEKAO S.A. I O/Warszawa
Numer konta: 78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

bądź też za pośrednictwem platformy płatności elektronicznych DotPay: www.diakonia.org.pl/darowizny

Z chrześcijańskim pozdrowieniem

Biskup Jerzy Samiec
Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce

Biskup Ryszard Bogusz
Prezes Diakonii Polskiej

Warszawa, 24 lutego 2022

Strzałka w lewoWróć do aktualności

Nadchodzące wydarzenia