08 Sty

Wrzesień – Listopad 2011

Wycieczka parafialna

9 września, przed godziną 15, w okolicy strażnicy OSP w Wiśle-Malince pojawiła się spora grupa podejrzanie wyglądająca ludzi. Jak się chwilę później okazało, w skład tej ekipy wchodzili rodowici Malinczanie, jak również „Malinczanie sercem”, którzy wybierali się na wycieczkę parafialną. Wkrótce ich autobus odjechał w stronę Zakopanego, a dokładniej Murzasichle (mała wioska pod Zakopanem, której nazwę potrafię tylko napisać, gorzej z wymówieniem), gdzie grupa miała spędzić weekend. Wycieczka liczyła 52 osoby, z czego najmłodszy uczestnik miał 4 miesiące, a najstarszy…( ponieważ to kobieta, to nie zdradzajmy) – jak mogliśmy się przekonać w dniu następnym, wiek nie ma znaczenia, gdy zarówno najmłodsi jak i najstarsi uczestnicy dzielnie przemierzali tatrzańskie szlaki. Po przyjeździe na miejsce zjedliśmy kolację i przy akompaniamencie gitary zaśpiewaliśmy kilka pieśni ( za organistę „robił” ksiądz Leszek). Następnie poszliśmy spać, by nabrać sił do tego, co jeszcze miało nas czekać.

Następnego dnia, pełni zapału i energii wstaliśmy na śniadanie, które było zaplanowane już na 7.30, aby niedługo potem wyruszyć do Zakopanego.

Tam uczestnicy mieli do wyboru kilka możliwości. Od zwiedzania Zakopanego, czy wyjazdu na Kasprowy Wierch, po opcje, które wymagały większego wysiłku. Zdecydowana większość wyszła na szlak, aby w Murowańcu rozdzielić się na różnej trudności trasy. Stamtąd część wyruszyła na Kasprowy Wierch, inni po drodze zobaczyli jeszcze Czarny Staw Gąsienicowy i przełęcz Karb, a znalazło się także dwóch śmiałków, którzy zdobyli szczyt Kościelec (2155 m n.p.m.). Dzięki Bogu nikt się nie zgubił i wszyscy cali i ogromnie zmęczeni spotkali się przy autokarze.

Po posiłku, który pomógł nam trochę zregenerować siły, mieliśmy krótką społeczność, na której pani Jadzia Wałach przypomniała nam, jak ważną rzeczą jest wdzięczność. Myślę, że każdy z nas, kto miał okazję podziwiać w tym dniu piękno Bożego stworzenia, mógł uwielbiać Boga za to, że tak wspaniale wszystko uczynił i pozwolił nam to oglądać.

W tym czasie, gdy w niedzielę w Malince przygotowywano się do nabożeństwa, my mieliśmy społeczność, gdzie tym razem słowem dzielił się kurator Jan Pilch. Opierając się na Bożym Słowie mówił jak powinniśmy się przygotowywać do powtórnego przyjścia Pana Jezusa. Po pokrzepieniu serc przyszła pora na ciała i – jak to było przez całą wycieczkę – nie mogło zabraknąć ciasta i kawy.

Pensjonat opuściliśmy po zrobieniu grupowego zdjęcia, punktualnie o 11, aby jeszcze raz udać się do Zakopanego. Kilka osób zdecydowało się na wyjście na Gubałówkę, a reszta wyruszyła w trasę na Rusinową Polanę, skąd rozciągał się przepiękny widok na tatrzańskie szczyty. Pojawiła się również ambitniejsza grupa kilku panów, którzy nie mogli sobie odmówić, aby się wspiąć na Gęsią Szyję (1489 m n.p.m.). Tego samego dnia, koło godziny 15: 30, żałując, że trzeba wracać, ale ciesząc się z tego, co mogliśmy zobaczyć, wyruszyliśmy w drogę powrotną w stronę Wisły.

Paulina Pilch

Grill dla mężczyzn

W ciepłe popołudnie 18 września kilkudziesięciu panów spotkało się w Wiśle na „Pasiekach” na kolejnym „Grillu dla mężczyzn”, zorganizowanym przez Parafie w Dzięgielowie i Wiśle Malince. Głównym powodem, dla którego mężczyźni zebrali się w parku,   było rozważanie pt. „Bóg mówi – ja słucham”, przygotowane przez Marka Cieślara – redaktora naczelnego redakcji radiowej „Po Prostu”. Zanim jednak zasiedliśmy do stołów, aby posilić się pysznym jedzeniem, a później wysłuchać wykładu, mieliśmy okazję sprawdzić się w różnych dyscyplinach wymagających opanowania, precyzji, utrzymania nerwów na wodzy czy wysiłku fizycznego. W czasie posiłku dzieliliśmy się zdobytymi doświadczeniami, wymienialiśmy też uwagi o nabytych siniakach i innych wrażeniach. Rozmawialiśmy o rzeczach błahych i ważnych, wesołych i nie, ale nie to było najistotniejsze. Śpiew – udał się całkiem nieźle, mimo że byli sami mężczyźni:) – poprowadził ks. Leszek Czyż. Świadectwo wypowiedziane przez Ediego z pewnością poruszyło wielu z nas. Najważniejsze jednak było zakończenie wieczoru. Kto dotrwał więc do wykładu, mógł wiele z niego  skorzystać. Kilka myśli, które zapadły w pamięć: Pewnym jest, że to nas, mężczyzn, Pan  rozliczy z tego, jak Go słuchaliśmy i jak prowadziliśmy nasze rodziny, ponieważ to nas ustanowił ich kapłanami.  Ze względu na to, że dziś nieczęsto zdarza się, żeby Bóg mówił do nas jak do Mojżesza, to my musimy uczyć się słuchać Jego głosu. Bóg mówi do nas często szeptem, który usłyszeć można jedynie wtedy, kiedy naprawdę chcemy… Paradoksalnie to, co u nas najbardziej ulotne, Bóg wybrał, aby trwało na wieki, w przeciwieństwie do tego świata, który my postrzegamy jako nienaruszalny…

Dziękujemy Bogu, że ciągle znajduje sobie ludzi, którym chce się organizować spotkania, aby pobudzać panów do społeczności.

Marek Rymorz

Spotkanie dla małżeństw

W czwartkowy wieczór 24 września prawie 40 osób spotkało się w sali parafialnej na spotkaniu dla małżeństw, podczas którego mogliśmy posłuchać wykładu pastora Wade Burlesona z Enid w Oklahomie (USA) na temat „Łaska w małżeństwie”. Pastor porównał w 10 punktach relacje małżeńskie przepełnione błogosławieństwem i przekleństwem. Ten naprawdę bardzo wartościowy wykład na CD można zakupić w kancelarii parafialnej – polecamy!

Nabożeństwo dziękczynne

W ostatnią niedzielę września (25.09) obchodziliśmy Dziękczynne Święto Żniw. W pięknie ustrojonym kościele wysłuchaliśmy kazania na temat wdzięczności, śpiewu chóru, a po nabożeństwie częstowaliśmy się pysznym chlebem ze smalcem, za co dziękujemy pani Krystynie Szturc z Piekarni nr 1, panu Mirosławowi Procnerowi oraz grupie osób (szczególnie młodzieży), która przysmaki przygotowała.

Kurs Akademia Rozwoju Chrześcijanina – ARCH +

Pod koniec września (29.09.2011) odbyło się pierwsze spotkanie kolejnego projektu Platformy „Szukając Boga” – ARCH+. To program opracowany przez Międzynarodowy Instytut Przywództwa (ILI), mający na celu zapoznać chrześcijan z głównymi filarami rozwoju takimi jak: Głęboka więź z Bogiem; Pasja ewangelizacji; Życie z wizją; Ewangelizacja dostosowana do kultury; Pomnażanie uczniów; Priorytet rodziny; Wierne zarządzanie; Integralność życia. Dwunastotygodniowy kurs ma na celu inspirowanie do pogłębiania relacji z Bogiem, odkrywania celów i budowania mocnego fundamentu na resztę życia. Tematy są to bardzo praktyczne, do zastosowania „od zaraz”. To dobra okazja do zastanowienia się nad tym czy: Chciałbyś lepiej wykorzystać swój potencjał? Być bardziej efektywnym, pełnym pasji i zmotywowanym chrześcijaninem? Odkryć i realizować w swoim życiu cele, jakie Bóg dla Ciebie przewidział? Może potrzebujesz dowiedzieć się, jak radzić sobie z przeciwnościami w życiu? Jak rozwijać relacje i umacniać więzi w rodzinie, więź z Bogiem? Jak osiągnąć prawdziwą dojrzałość, prowadząc integralne życie? A może chciałbyś nauczyć się lepiej zarządzać tym, co Bóg ci powierzył? Program przeznaczony jest do studiowania w małych grupach. W strażnicy OSP w Wiśle-Malince zebrało się ponad 80 osób, które zostały przydzielone do grup. Obecnie wszystkich uczestników jest około 150, spotykają się oni w 14 grupach. Dla niektórych grup jest to kontynuacja spotkań z cyklu Odkrywanie Chrześcijaństwa. Pierwsze spotkanie – które poprowadzili Bogusława i Henryk Król – miało na celu wstępne zapoznanie z Filarami Rozwoju ARCH+.

Dla mnie samej kurs ten jest dobrą okazją do konfrontowania mojego życia ze Słowem Bożym. Zachęcam do wzięcia udziału w kolejnych edycjach.

JustynaC.

Pozdrowienia i Gość z Etiopii

W niedzielę 2 października gościliśmy pastora Alemayehu Hailu z Etiopii, który podczas nabożeństwa wygłosił kazanie „Ewangelia do wszystkich narodów z Etiopii” na podstawie słowa z Księgi Malachiasza 3,6. Kazanie to, jak i wszystkie pozostałe z naszej Parafii są do odsłuchania na www.malinka.org.pl.

Pastor Hailu był gościem Biblijnego Stowarzyszenia Misyjnego. Z ramienia tej organizacji do Etiopii pojechali przedstawiciele zarządu, państwo Iwona i Tadeusz Recmanowie. Przywieźli pozdrowienia od pastora Byrchanu Kambro, którego służbę nasza parafia wspiera finansowo.

„Jestem Bogu wdzięczny, że włożył w  Wasze serca pragnienie wspierania projektu Zayse. To jest Bóg, który sprawia, że jesteśmy jedno i nawet jeżeli wsparcie by ustało, to jednak nasza społeczność nie ustanie i będzie trwała, aż do powtórnego przyjścia Pana Jezusa. Jesteście cały czas w naszych modlitwach, modlimy się o Wasz Zbór w Wiśle Malince o Wycliffe Poland i o wszystkich Polaków.” Podpisał: pastor Byrchanu Kambro i jego żona Byrchane Dybabe

Wspomnienia z podróży do Etiopii:

Pan Bóg pozwolił nam zobaczyć już trzecie pole misyjne, tym razem była to Etiopia ( poprzednio Mali i Kazachstan). W drugiej połowie września 2011 odwiedziliśmy misjonarkę Biblijnego Stowarzyszenia Misyjnego Izabelę Karpienia. Przez całą naszą podróż z północy na południe Etiopii, doświadczając naocznie i na własnej skórze to, o czym piszą misjonarze, z jakimi problemami się  borykają, jak trudno jest żyć w tak ciężkich warunkach, nie tylko misjonarzom, ale i tubylcom, to wszystko znów na nowo uświadomiło  mi, że Misja to musi być Boże powołanie!

Codzienne życie tam jest ogromnie ciężkie. Niewielu z nas jest w stanie zrozumieć, co to znaczy nie mieć wody, wydaj się nam to takie oczywiste, a tam woda jest najcenniejsza, a często jej nie ma, a jeśli już jest to zapewniam Was – nie chcielibyście w niej umyć nawet nóg, a co dopiero  używać do celów spożywczych! Brak wody to nie tylko higiena, ale to też brak możliwości uprawiania żywności, co w konsekwencji doprowadza do głodu i taki smutny obraz biednych, głodnych i wyciągających ręce dzieci, po puste chociaż butelki po wodzie, towarzyszył nam podczas naszej podróży przez piękną Etiopię.

Z jednej strony smutno nam było oglądać biedę, a z drugiej strony zachwycaliśmy się pięknem stworzenia. Zawsze podczas naszych podróży ze łzami radości i zachwytu nucę sobie cudowną pieśń:  „Gdy na ten świat spoglądam WIELKI BOŻE, coś stworzył go wszechmocnym słowem swym….”.

Iwona Recman

Nabożeństwo Reformacyjne

O tegorocznym nabożeństwie reformacyjnym trudno powiedzieć, że było „tradycyjne”, co zapewne wzbudziłoby entuzjazm naszego reformatora Marcina Lutra. W śpiewie prowadził nas zespół młodzieżowy („Warownym grodem” zabrzmiało naprawdę doniośle i głośno), Słowem Bożym podzielił się student IV roku teologii Tymoteusz Bujok z Wisły, mieliśmy także okazję przeżyć społeczność Stołu Pańskiego.

Komunia dla starszych

W niedzielę 30. 10 odbyła się Komunia dla Seniorów naszego zboru, do której przystąpiło prawie 70 osób. By szczególnie wzbogacić nabożeństwo wystąpił chór parafialny, a dzieci ze szkółki niedzielnej przygotowały kilka wierszy i piosenek. Podczas nabożeństwa miała także miejsce uroczystość błogosławieństwa rocznej Miriam Kolanko z Drezna. Po nabożeństwie seniorzy zostali zaproszeni na spotkanie do sali, podczas którego przy poczęstunku mieli okazję do rozmów oraz śpiewu ulubionych pieśni. Słowem podzielił się ks. Leszek Czyż oraz p. Anna Bujok.

inne wpisy