08 Sty

Wrzesień – Listopad 2009

WRZESIEŃ 2009

Wycieczka parafialna do Karpacza

Wczesnym rankiem w piątek 18 września 2009 r. 100 osobowa grupa wyruszyła na kolejną wycieczkę parafialną. Tym razem pojechaliśmy do Karpacza. Jest to miejsce, z którym wielu naszych parafian i uczestników wycieczki ma szczególne wspomnienia. Dla jednych był to powrót do lat młodości i wycieczek młodzieżowych lub zespołów muzycznych, dla innych do miejsca, z którym wiązało się wiele historii opowiadanych przez współmałżonka lub rodziców, a dla jednej pary było to miejsce, gdzie ponad 20 lat temu brali ślub. Tak więc z wieloma oczekiwaniami lub wspomnieniami wyruszyliśmy na 3-dniową wycieczkę w kierunku Karpat.

Po drodze czekało na nas kilka atrakcji. W południe dotarliśmy do Świdnicy, gdzie mieliśmy okazję zwiedzić jeden z najpiękniejszych kościołów ewangelickich, Kościół Pokoju w Świdnicy. Ten największy drewniany kościół w Europie obiekt z lat 1652-57, wpisano w r. 2001 na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Jego powstanie  związane jest z zakończeniem wojny trzydziestoletniej, kiedy to na mocy tzw. pokoju westfalskiego świdniccy ewangelicy otrzymali zezwolenie na budowę kościoła z nietrwałych materiałów (drewna, gliny i słomy), poza obrębem murów miejskich. Po kościele oprowadziła nas katechetka p. Lucyna Żak, pokazując nam oryginalne barokowe wnętrze oraz zapoznając nas z historią jego powstania. W kościele nasz organista, Adam Pilch, wykonał dla nas na organach nimi-koncert. Następnie zostaliśmy zaproszeni na kawę i ciasto. Kolejnym punktem naszej wycieczki był Park Miniatur Dolnego Śląska. Zostaliśmy tam zapoznani z wszystkimi ważniejszymi zabytkami znajdującymi się na tym terenie. Mieliśmy okazję w ciągu niecałej godziny „przejść” około 800 km, podziwiając pracę i mozół tamtejszych artystów. Park Miniatur pozwala „poznać” wiele budynków w sposób, który jest niemożliwy gdy zwiedzałoby się prawdziwe obiekty. Często stojąc przy drzwiach wejściowych do katedry trudno zobaczyć ozdoby znajdujące się pod dachem, my wszystko mogliśmy dokładnie obejrzeć w miniaturze. Wieczorem dotarliśmy do miejsca naszego przeznaczenia, czyli do Ośrodka Wczasowo-Szkoleniowego Wang w Karpaczu. Po wspólnej obiad-kolacji wybraliśmy się do zabytkowego kościoła „Wang”. Tam przywitał nas pastor tamtejszej parafii ks. Edwin Pech, który nie tylko pokazał nam piękny drewniany kościół i opowiedział historię jego powstania, lecz mieliśmy również okazję posłuchać utworów muzycznych, wykonanych przez tamtejszy zespół (kiedyś młodzieżowy:), który akurat o tej porze miał próbę (co nie było tylko przypadkiem). Po wysłuchaniu pieśni napisanych przez p. R. Zająca, artystę, który nie tylko tworzy i aranżuje pieśni, ale również rzeźbi, udaliśmy się z powrotem do Ośrodka, aby wspólnie przy kawie, ciastach, przygotowanych przez uczestników wycieczki (a raczej uczestniczki, m.in. E. Byrtek przygotowała 118 muffinów:), wspólnie zaśpiewać kilka pieśni i wysłuchać przygotowanego przez Jana Cieślara na ten dzień rozmyślania biblijnego.

Kolejny dzień to dzień wspinaczek. Cel – Śnieżka. Różnymi drogami, z wieloma przygodami każdy, jak potrafił, cały dzień zdobywał górę. Podzieliwszy się na mniejsze grupki, przemierzaliśmy okoliczne szlaki. Pogoda była wyjątkowo piękna, świeciło słońce, przed nami roztaczały się urokliwe widoki ( których podziwianie na Śnieżce nie zawsze jest możliwe, gdyż tylko 60 w roku nie ma tam mgły). Gdy wieczorem spotkaliśmy się w budynku, opowieściom o szlakach, wymianom zdjęć i masowaniu obolałych nóg(J) nie było końca. Dzień zakończyliśmy wspólną społecznością, przygotowaną tym razem przez młodzież. Przemyśleniami na temat Słowa Bożego podzielił się Przemek Procner.

W niedzielę, po porannej społeczności prowadzonej przez Zbyszka Bujoka oraz „etatowego grajka” Filipa Króla ,wyruszyliśmy do Wrocławia, gdzie pod opieką przewodników mieliśmy okazję poznać to urokliwe miasto wielu kultur. Po obiedzie, który każdy zjadł w wybranym przez siebie miejscu, organizatorzy wycieczki przygotowali nam kolejną niespodziankę –  fontannę na wrocławskiej Pergoli i spektakl z cyklu „Woda, światło, dźwięk”.

Podróż powrotna, wcale się nie dłużyła. Autobusy pełne były śmiechu, rozmów i … planów dotyczących kolejnej wycieki. Dokąd? Ciągle jesteśmy otwarci na nowe pomysły, jednak coś ciągnie nas w… Pieniny.

Dziękujemy organizatorom wycieczki: ks. Leszkowi  Czyżowi z żoną Lidią, p. Marcie Cieślar oraz małżeństwu Andrzejowi i Jance Pilchom za przygotowanie tego ciekawego programu.

Monika Byrtek

Nabożeństwo z okazji Dziękczynnego Święta Żniw

Dziękczynne nabożeństwo żniwowe odbyło się w naszej Parafii 27 września.  Kościół został jak co roku pięknie przystrojony, ale wiele osób z braku wolnych miejsc siedziało na zewnątrz, ciesząc się nadzwyczajnie ciepłym dniem. Podczas nabożeństwa  wystąpiły z programem dzieci.

Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na pyszny chleb ze smalcem i herbatę z „zielin”.

Serdecznie dziękujemy p. Krystynie Szturc z Piekarni Nr 1 i oraz p. Mirosławowi Procnerowi za otrzymane specjały.

PAŻDZIERNIK 2009

Grill dla mężczyzn

W niedzielę 4 października 2009  w Wiśle – Głębcach na „Pasiekach” odbyło się spotkanie dla mężczyzn, zorganizowane przez Parafię Ewangelicką w Dzięgielowie przy współudziale naszej Parafii. Atrakcyjny program, w którym do dyspozycji uczestników były quady, park linowy, strzelanie z łuków i inne nowe atrakcje, wspólny grill i wykład biblijny dla mężczyzn. przyciągnął liczne grono aktywnych mężczyzn  – w spotkaniu wzięło udział ponad  80uczestników z Dzięgielowa, Wisły, Gliwic, ale także innych miejscowości.

Bardzo ciekawy wykład i dyskusję: „Mężczyzna w swoim miejscu pracy” poprowadził Aleksander Macha z Gliwic.

Muzycznie w Malince czyli Jak wielki jest Bóg

W drugą sobotę września w Wiśle Malince odbyły się warsztaty muzyczne zorganizowane przez połączone zespoły: chór Laudate z Bładnic oraz chórzystów z Wisły Malinki. Do tej grupy dołączyli członkowie zespołu młodzieżowego z Ustronia oraz Wisły Czarnego, co sprawiło, że powstał ponad 40 – osobowy chór.

Przez cały sobotni dzień uczyliśmy się nowych pieśni, które nawiązywały do stylu pieśni gospel oraz praise.

Oprócz intensywnych prób był to czas nawiązania nowych znajomości i wymiany doświadczeń związanych ze śpiewem w poszczególnych zespołach. Mieliśmy też wspólny czas refleksji, kiedy to zastanawialiśmy się, dlaczego warto uwielbiać Boga i w jaki sposób  możemy to robić.

W efekcie naszej całodniowej pracy, powstał program złożony z 4 pieśni, którymi podzieliliśmy się  11 października, podczas nabożeństwa w Wiśle Malince.

Kolejny  koncert odbył się 18 października w Ustroniu, a przed nami jeszcze wspólny śpiew 15 listopada w Wiśle Czarnym oraz 6 grudnia w Bładnicach, gdzie oprócz wspólnych pieśni, każdy z zespołów wykona utwory ze swojego repertuaru.

Wspaniałe jest to, iż pomimo, że pochodzimy z różnych parafii, śpiewamy w różnych zespołach i jesteśmy w różnym wieku, połączyliśmy siły, by głośno śpiewać na chwałę naszego Stwórcy, który, jak mówiła jedna z pieśni, jest z nami w każdej sytuacji i wskazuje nam poprzez Swoje Słowo, dokąd mamy iść.  Jeśli Jezus jest naszym Przewodnikiem, to pomimo różnych życiowych doświadczeń możemy być pewni, że On doprowadzi nas bezpiecznie do celu.

Jak wielki jest Bóg, że pozwolił nam się spotkać i dał cenny i radosny czas! Oby pragnieniem każdego uczestnika tego wydarzenia, było służyć Panu całym sercem, bo tylko Jemu należy się cześć, a my możemy być Jego narzędziami i opowiadać Jego chwałę.

Małgorzata Rymorz

Prace przy kościele

Zapewne wiele Parafii chciałoby mieć taki problem, jak nasza – brak miejsc w kościele. Niezwykle cieszy wszystkich fakt, że wszystkie miejsca podczas nabożeństw są zajęte, jednak brak wolnej przestrzeni, świeżego powietrza i miejsc parkingowych daje się często we znaki. Dlatego Rada Parafialna co roku podejmuje przedsięwzięcia, mające na celu w istniejących warunkach choć trochę poprawić sytuację. W październiku były to dwie inwestycje. Jedną z nich było powiększenie parkingu. Dzięki uprzejmości państwa Anieli i Jana Sikorów na ich posesji utwardzono kawałek placu i stworzono kilka miejsc parkingowych. Drugą inwestycją była rozbiórka w kościele na emporze starego komina i zaadaptowanie wylotu na wywietrznik. Wszystkim osobom, które brały udział w tych pracach, a potem sprzątaniu po nich (a było co sprzątać) serdecznie dziękujemy!

L.C.

LISTOPAD 2009

Nabożeństwo komunijne dla seniorów

W niedzielę 1.11, po nabożeństwie, odbyła się Komunia Święta dla seniorów oraz osób chorych z naszego zboru, do której przystąpiło ponad 75 osób. Następnie zaś wszyscy uczestnicy zostali serdecznie zaproszeni do sali na spotkanie, podczas którego przy zastawionych stołach mieli okazję do rozmów oraz śpiewu ulubionych pieśni.

L. C.

inne wpisy