08 Sty

Marzec – Kwiecień 2011

Odkrywanie Chrześcijaństwa – wyjazd

W ramach kursu pt. „Odkrywanie Chrześcijaństwa” wszyscy uczestnicy grup mieli możliwość wyjazdu na jednodniowe spotkanie do hotelu Orle Gniazdo w Szczyrku dnia 26.02. Pojechało prawie 100 osób. Celem wyjazdu było nie tylko lepsze zapoznanie się uczestników kursu, ale także kontynuacja zadawania pytań.

Po wspólnym śpiewie, w małych grupach zastanawialiśmy się nad pytaniami dotyczącymi: Kościoła, Ducha Świętego, modlitwy i Biblii.  Przed każdym blokiem tematycznym obejrzeliśmy krótki film w formie wywiadu z losowo wybranymi przechodniami, którym zadano te same pytania, takie jak np. czy chodzi Pan/i do kościoła, kim jest Duch Święty, czy się Pan/i modli, co to jest modlitwa, Biblia, czy czyta Pan/i Biblię? Udzielone odpowiedzi były bardzo różne. A jak jest  w naszym życiu? Czym dla nas jest Słowo Boże?

Na podstawie obejrzanych  wywiadów szybko zorientowaliśmy się, że pewne definicje w chrześcijaństwie mogą być i są przez nas chrześcijan zupełnie inaczej rozumiane. Ponadto pomiędzy poszczególnymi blokami tematycznymi byliśmy zaproszeni na kawę, ciasto oraz obiad. Mieliśmy również możliwość wysłuchania trzech świadectw kobiet, które dzieliły się tym, w jaki sposób osobiście doszły do poznania  Boga, co to dla nich znaczy, jaki to ma wpływ na ich codzienne życie.

Wśród uczestników  kursu była liczna grupa młodzieży, która zadbała o zajęcia integracyjno – ruchowe.

Cały kurs obejmował cykl 10 spotkań wraz z jednodniowym wyjazdem, co jak myślę, każdemu uczestnikowi pozwoliło na ugruntowanie się w Słowie Bożym studiując Ewangelię Marka bądź znalezienie odpowiedzi na kluczowe zagadnienia odnośnie Boga, czy w ogóle istnieje oraz kim jest, po co przyszedł Jezus na ten świat, dlaczego musiał umrzeć, co to dla mnie znaczy?

Śniadanie pasyjne w Mikołajkach

W dniu 5 marca na zaproszenie ks. Bogusława Juroszka z Mikołajek ks. Leszek Czyż wraz z zespołem muzycznym naszej parafii wzięli udział w Śniadaniu pasyjnym, które odbyło się w hotelu Gołębiewski w Mikołajkach. Ks. Leszek prowadził wykład NT. Życie jako walka duchowa, zaś zespół zapewnił oprawę muzyczną. Było to spore przedsięwzięcie logistyczne, gdyż do Mikołajek musiało przemieścić się 15 osób, instrumenty i sporo sprzętu, ale gorąca wdzięczność 150 uczestników, a także ogromny bukiet papierowych kwiatów, wykonany przez mieszkańców Domu Opieki, były najlepszym dowodem, że warto było pojechać. Po południu grupa odwiedziła ks. Piotr Mendrocha w Mrągowie oraz „starych znajomych” w Krzywym i okolicach.

(Zdjęcie wykonał  p. Władysław Wiliński z Mrągowa, członek parafii z Mrągowa, synodał. Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o jego tragicznej śmierci w wypadku motocyklowym 3 maja br. Będziemy wspominać go z wdzięcznością za wykonanie pięknego krzyża na nasz ołtarz oraz uczestnictwo w I wycieczce do Izraela).

Wycieczka do Izraela

W dniach 24 marca do 4 kwietnia odbyła się II parafialna wycieczka do Izraela i Jordanii. Wzięły w niej udział 43 osoby, z czego dużą część stanowiły osoby, które uczestniczyły w wycieczce przed dwoma laty, dlatego program wycieczki był nieco inny. Ale tak jak i poprzednio oglądaliśmy wszystko „ z Biblią w ręku”, w czym prowadził nas nasz przewodnik Władysław Polok z Gliwic.

Zwiedziliśmy Nazaret, okolice Jeziora Genezaret – Tabgę i Yardenit, miejsce chrztów, Kafarnaum, Chorazyn. Trzy dni spędziliśmy zwiedzając przepiękną Jerozolimę, gdzie szczególne wrażenie wywarły na nas wizyty w Instytucie Yad Vashem oraz Instytucie Trzeciej Świątyni, Wzgórze Świątynne a także podziemia z odkryciami murów II i III świątyni pod Wzgórzem. Nastepnie pojechaliśmy do Jerycha, po drodze kapiąc się w Morzu Martwym, , a dzień później przeprawiliśmy się do Jordanii, gdzie pojechaliśmy nad potok Jabook (nad którym Jakub mocował się z Bogiem), Amman, a przede wszystkim niezwykłą Petrę. Dwa dni następne były pobytem w Eliacie, zaś zakończeniem wycieczki nocleg w mesjanistycznym kibucu Yad Hashmona. Ta wycieczka – tak jak i pierwsza – zrobiła na nas niesamowite wrażenie. Nawet będąc TAM, trudno nam było uwierzyć, że dzieje się to naprawdę, że możemy te wszystkie miejsca widzieć na własne oczy! Za ten przywilej jesteśmy Bogu ogromnie wdzięczni.

Wieczory nauczające

Szczególną okazją przygotowania się do czasu pasyjnego są Wieczory nauczające. Odbyły się one w dniach 14-16 kwietnia, zaś zakończyły kazaniem podczas niedzielnego nabożeństwa 17 kwietnia. Mówcą podczas spotkań był pastor Zygmunt Karel z Wrocławia, który – na podstawie nieprawidłowości w rodzie Abrahama, które, powielane w kolejnych pokoleniach, narastały i miały bardziej niszczący charakter – mówił na temat: „Problemy w rodzinie mogą także mieć ludzie wierzący”. Pastor pokazał, jakie błędy w budowaniu relacji małżeńskich oraz wychowaniu dzieci popełniali patriarchowie: Abraham, Izaak i Jakub. Okazuje się, że mimo upływu kilku tysięcy lat, problemy te są zadziwiająco podobne do problemów współczesnych małżeństw i rodzin, i  możemy z tych doświadczeń wyciągnąć wiele pouczeń dla siebie.

Wykładów oraz wszystkich niedzielnych nabożeństw można odsłuchać w Archiwum kazań na stronie internetowej Parafii: www.malinka.org.pl

Święta Wielkanocne

Wielki Tydzień rozpoczął się trzydniowymi rekolekcjami dla dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Spotkania rozpoczynały się wspólnym śpiewem, do którego akompaniował ks. Leszek Czyż, następnie nauczanie prowadził w grupie starszej wiekowej Zbigniew Kłapa, a w grupie młodszej Kornelia Kłapa. W opiekę nad uczniami sprawowało kilka pracowników szkółki niedzielnej.

W Wielki Czwartek o godzinie 10:15 w atmosferze powagi i wyciszenia odbyło się nabożeństwo ze Spowiedzią i Komunią Świętą dla seniorów. Wzięło w nim udział prawie 100 osób, z których wiele ze względu na stan zdrowia nie daje rady brać udziału w coniedzielnych nabożeństwach. Ks. Leszek Czyż w kazaniu poruszył temat o wypędzeniu przekupniów ze świątyni, zwracając uwagę, że Bóg zna nasze myśli. Albo jesteśmy zamknięci na Niego, albo uświadamiamy sobie, że nie ma sensu ukrywanie czegokolwiek przed Nim. Po nabożeństwie seniorzy zostali zaproszeni na poczęstunek w sali parafialnej, gdzie pastor podzielił się z nimi wrażeniami z Kolacji Paschalnej ( patrz część wspólna Luteranina).

Tego samego dnia o godz. 18.00 odbyło się nabożeństwo uwielbiająco – komunijne. Część muzyczną poprowadził  zespół młodzieżowy, a ks. L. Czyż przeczytał piękne opowiadanie. Potem uczciliśmy pamiątkę Ostatniej Wieczerzy poprzez wspólne przystąpienie do Stołu Pańskiego.

W Wielki Piątek odbyły się dwa nabożeństwa, rano i po południu, połączone z Komunią Świętą. W porannym kazaniu, opartym na tekście z Iż 53,5,6,7 ks. L. Czyż zwrócił uwagę na wysoką cenę – cenę krwi przelanej na krzyżu, jaką Jezus zapłacił za nasze życie wieczne. Krew Jezusa wykupuje ( człowiek powraca do „ pierwotnego właściciela”- TT 2,14), przybliża do Boga – Ef 2,13, przynosi pokój, usprawiedliwia, oczyszcza od wszelkiego grzechu.

W popołudniowym kazaniu na postawie tekstu z Iz 33 zastanawialiśmy się nad znaczeniem krzyża Jezusa, który pokazuje ogrom moich grzechów ( Rz 3,23), jest obrazem Bożej miłości (1 J 14,6), stanowi jedyną drogę do zbawienia (j 14,6; Dz 4,12). Kazanie zakończyła solowa pieśń w wykonaniu księdza „jak jestem idę całkiem sam”, która wzruszyła bardzo słuchaczy.

Podczas obu nabożeństw chór wykonał kilka pieśni pasyjnych.

W Niedzielę Wielkanocną odbyły się dwa nabożeństwa – o godz. 8.30 i 10.30. W trakcie nabożeństw kazania wygłosił ks. Leszek Czyż na podstawie tekstu z Ew. Mateusza 28,5 – 6 mówił, że największym dowodem zmartwychwstania Jezusa jest odmienione Zycie wielu ludzi.

Szczególnie miłym punktem obu nabożeństw były życzenia składane ks. Leszkowi z okazji 50 rocznicy urodzin ( które wypadły dzień wcześniej). Na obu nabożeństwach jubilat otrzymał kosz z 25 różami ( razem 50), dzieci deklamowały wiersz ułożony specjalnie na tę okazję przez p. Ewę Szalbot (2 różne wiersze). Na pierwszym nabożeństwie życzenia złożyli przedstawiciele rady Parafialnej i nową pieśń dedykował zespół, na drugim nową pieśń wykonał chór pod batutą A. Szalbot i jego przedstawiciele złożyli księdzu życzenia. Zarówno sam solenizant, jak i wiele osób w kościele nie mogło ukryć łez wzruszenia.

W Poniedziałek Wielkanocny kazanie wygłosił ks. Marek Michalik na podstawie tekstu z Łk. 24.13-35 – opisującego historię uczniów idących do Emaus. Podkreślił, że tak jak uczniowie, wszyscy jesteśmy „w drodze”. Jezus daje nam nadzieję, ale nie pokładaną w tym życiu. Obyśmy nie musieli kiedyś wkroczyć przez bramę, na której napisano „Ty, który tu wkraczasz, porzuć wszelką nadzieję” – ostrzegał kaznodzieja. Nabożeństwo wzbogacił występ chórku dziecięcego prowadzonego przez M. Kubaczkę.

Po południu zaś wzięliśmy udział w spotkaniu uwielbiającym. Była to okazja do  śpiewania wraz z zespołem młodzieżowym kilkunastu pieśni oraz wysłuchać świadectwa Pauliny Król, która podkreśliła, że powinniśmy tak żyć, by podobać się Bogu, a nie ludziom.

Malinka Stars’i – mistrzem diecezjalnej ligi siatkówki 2010/2011

Od grudnia 2010 r. do 30 kwietnia 2011 trwały rozgrywki Diecezjalnej Ligi Siatkówki. Organizatorem DLS było Centrum Misji i Ewangelizacji z Dzięgielowa. W turnieju udział wzięła rekordowa liczba drużyn bo aż 14.  Większość meczy była na wysokim poziomie, gdyż „potęgi” siatkarskie (Bażanowie, Goleszów, Ustroń, Cisownica) nie pozostawiały innym wielkich złudzeń. Toteż wielkim zaskoczeniem dla wszystkich okazała się bardzo dobra gra debiutanta, czyli Malinki Starsów. Drużyna ta została nazwana „czarnym koniem” Ligi, wygrywając 11 spotkań 2:0 a remisując 1:1, zdobywając tym samym tytuł „Mistrza Ligi” i wspaniały puchar!

Jak się okazało, waleczność i doświadczenie (średnia wieku 40 lat) wzięły górę nad młodością i siłą. Skład drużyny: Elżbieta Cieślar, Karol Cieślar, Joanna Cholewa, Mirek Cholewa, Andrzej Pilch(który w trakcie treningów uległ poważnej kontuzji), Grzegorz Procner, Czesław Miłkoś, Piotr Pinkas, Adam Wisełka, Andrzej Szalbot – kapitan drużyny.

Ponadto miłym zaskoczeniem okazała się 6 pozycja młodzieżowej drużyny z Malinki, która zdołała wypracować tak dobrą pozycję w Lidze.

Każdy z uczestników turnieju otrzymał koszulkę z wersetem z II Tymoteusza 2/5.

Z. Sz.

W tym miejscu pragniemy w imieniu całej Parafii  życzyć Andrzejowi Pilchowi, by z Bożą pomocą szybko wrócił do pełniej sprawności fizycznej!

Konfirmacja

Uroczystość konfirmacji odbyła się w niedzielę 1 maja. Poprzedzona została egzaminem, który odbył się w Poniedziałek Wielkanocny oraz wspólnym spotkanie konfirmantów i ich rodziców z pastorem L. Czyżem z żoną. Spotkania te dają możliwość, by nie tylko wspomnieć lata nauki, ale przede wszystkim jeszcze raz podkreślić, co w akcie konfirmacji jest najważniejsze.

Nabożeństwo konformacyjne, w czasie którego przyrzeczenie składało 9 dziewczynek i 9 chłopców. Uroczystość rozpoczęła się spotkaniem modlitewnym z księdzem oraz członkami rady parafialnej. Następnie konfirmanci zostali wprowadzeni do kościoła, gdzie pieśniami rozpoczął nabożeństwo chór parafialny. Kazanie konfirmacyjne zostało oparte na tekście z Mt 16,13-17. Pastor zadawał słuchaczom – nie tylko konfirmantom – pytanie, na wzór tego, jakie swoim uczniom zadał Jezus: Za kogo uważacie Jezusa Chrystusa? Kim On jest dla was? Po złożeniu ślubowania w prezencie konfirmanci otrzymali Biblię z życzeniem, by stała się ona ich codzienna lekturą.

Konfirmanci :Aleksandra Polok,Martyna Procner, Aleksandra Polok, Nikoleta Madzia, Magdalena Bujok, Magdalena Cieślar, Alicja Madzia, Marcelina Cieślar, Dominika Cieślar,  Daniel Cieślar, Grzegorz Bujok, Tomasz Bujok, Jakub Chwastek, ,Grzegorz Legierski, Tomasz Szturc, Szymon Staniek, Adrian Dunajski, Mateusz Madzia.

Wyjazd konfirmantów

W dniach 27 i 28 maja grupa tegorocznych konfirmantów wyjechała wraz z księdzem do Domu Rekolekcyjnego „Betania” w Wapienicy.

inne wpisy