08 Sty

Luty – Maj 2009

LUTY 2009

Wieczór walentynkowy tylko dla dziewczyn

Wieczór i noc z 14-tego na 15-tego lutego w sali parafialnej odbył się wieczór walentynkowy, zorganizowany przez dziewczyny z grupy młodzieżowej. Był on przeznaczony wyłącznie dla dziewczyn,  na spotkanie zostały zaproszone także młodsze przedstawicielki płci pięknej, które jeszcze nie brały udziału w spotkaniach malinczańskiej grupy młodzieżowej.

Rozpoczęłyśmy około godziny 2000 obejrzeniem fragmentów koncertu zespołu TGD, które wprowadziły nas w nastrój do rozmowy. Rozmawiałyśmy o zbyt wczesnym chodzeniu z chłopakiem, o tym, jaką presję w tym temacie wywiera na nas otoczenie. Wspólnie doszłyśmy do wniosków, że warto i fajnie jest czekać na odpowiednią chwilę i na odpowiedniego faceta, który będzie tym jedynym, i że chodzenie z kimś na próbę tylko po to aby dowiedzieć się „jak to jest”, jest bezsensowne. Rozważałyśmy także fragment z Księgi Estery. Dziewczyny prowadzące rozmowę – Monika i Paulina – zwróciły naszą uwagę na fragment, w którym jest mowa o dwunastomiesięcznym okresie pielęgnowania. Uznałyśmy, że bardzo ważne jest przygotowanie. Dobrze jest nie tylko czekać na odpowiedni moment ale także przygotowywać się do niego aby stać się „lepszą” kobietą. Czekając – dorastamy, dorastając- stajemy się mądrzejsze i dzięki mądrości, którą otrzymujemy od Boga, wiemy co dla nas jest ważne i jakimi wartościami mamy się kierować w życiu.

Stwierdziłyśmy również, że Bóg nie tylko pomaga nam przygotowywać się wewnętrznie ale także dba o nasz wygląd zewnętrzny i podczas czekania daje każdej z nas okazję, aby stwarzać nas piękniejszymi. Po tym wniosku postanowiłyśmy wziąć przykład z królowej Estry i zadbać o swoją urodę. Robiłyśmy sobie maseczki ze świeżo zmiksowanych owoców. Potem Paulina Król nauczyła nas krok po kroku jak robić masaż twarzy.

Tego wieczoru powstały także ręcznie robione kartki walentynkowe, w których każda z nas mogła napisać jakiś fajny werset oraz jedna duża walentynka do Boga, w której mogłyśmy za coś podziękować Bogu. Zakończeniem spotkania, a jednocześnie powitaniem następnego dnia, było oglądanie filmów, przy których stopniowo, w zależności od wytrzymałości, zasypiałyśmy.

Myślę, że to był dobry czas, który mogłyśmy spędzić w babskim gronie. Mogłyśmy porozmawiać na tematy poważne, ale i też mniej poważne. Był też czas na to by się razem powygłupiać i pośmiać się. Mam nadzieję że kiedyś to jeszcze powtórzymy i że odwiedzą nas także dziewczyny z innych parafii.

Ala Staniek

(Po)walentynkowe spotkanie dla małżeństw

Spotkania dla małżeństw organizowane są przez naszą parafię raz w miesiącu, jednak z okazji walentynek – czyli święta zakochanych, a takimi powinni być wszyscy małżonkowie – postanowiliśmy wspólnie ze Stowarzyszenie Deo Recordings zorganizować w piątek 20 lutego spotkanie wyjątkowe,  pod hasłem „Intymność w małżeństwie”.

By móc pomieścić jak największą liczbę uczestników spotkaliśmy się nowowyremontowanej malinczańskiej strażnicy w gronie 80 par.  Prawdziwie „randkową” atmosferę zapewniła oprawa muzyczna. Utwory klasyczne, standardy, hymny na fortepianie i skrzypcach wykonali Paulina i Szymon Stateczni, młode małżeństwo, mieszkające obecnie w Katowicach. Wykładem służyła inna para – która przyjechała do Wisły aż z Wielkiej Brytanii – Ann i John Bentonowie, tłumaczeni przez Ninę Król- Disney.  Ann i John, małżeństwo z ponad 30- letnim stażem, w bardzo otwarty i  ciekawy sposób poruszyli temat intymności w małżeństwie.

Najtrudniej otwarcie rozmawiać o rzeczach oczywistych, prywatnych lub delikatnych. Nie znaczy to jednak wcale, że pomijanie tych tematów rozwiąże nasze codzienne problemy. Intymność w naszych małżeństwach jest tematem zarówno bardzo delikatnym jak i bardzo osobistym. Jest również rzeczą „oczywistą”, bo komu z nas łatwo się przyznać, że brak mu porozumienia i intymności w swoim małżeństwie. Wykładowcy odwoływali się do wielu fragmentów biblijnych, mówiących o Bożej woli dla małżeństw. Podkreślali, jak ważna jest wspólna praca nad relacjami łączącymi mężczyznę i kobietę i jak postawa bierna niszczy to, co Bóg zaprojektował jako najwspanialszy cud na świcie.

Spotkanie zakończył poczęstunek, a każda para otrzymała w prezencie pamiątkowy werset biblijny i słodkie serduszka.

Następnego dnia John Benton poprowadził spotkanie dla mężczyzn w Gliwicach. Zaś Ann Benton była gościem na Ogólnopolskiej Konferencji dla Kobiet w Jaworniku, organizowanej przez Duszpasterstwo wśród kobiet. Konferencja przebiegała pod hasłem: „Nie  zmarnuj  swojego  życia!”. Ann wygłosiła 3 wykłady( tłumaczone również parze Ninę Disney): Co to znaczy iść za Jezusem Chrystusem ? – na podstawie  Łk 9,57-62, Jak uczyć się kochać bliźniego ? – Łk 10,25-37, Jak stać na straży swojego serca ? – Łk 12,13-21. Świadectwem wiary podzieliła się Ewa Zwias, zaś śpiew podczas spotkania prowadził zespół młodzieżowy „Malinka Praise” z naszej parafii.

W niedzielę 22 lutego John wygłosił kazanie podczas nabożeństwa w Wiśle Malince.

Nagrania z wykładem dla małżeństw (polecamy jako bardzo dobry prezent zamiast kwiatów dla młodych par!) oraz z nabożeństwa niedzielnego są do nabycia w naszej kancelarii parafialnej, zaś z Konferencji dla kobiet w księgarni „Warto” w Cieszynie.

E. Soluch- Cieślar

MARZEC 2009

Pro Christ

Od 3 marca do 6 kwietnia Parafia nasza wraz z 57 innymi miejscowościami z Polski brała udział w tegorocznej ewangelizacji satelitarnej Pro Christ z Chemnitz. Wieczory Pro Christ to nowoczesna forma ewangelizacji, na którą składa się różnorodna muzyka, inspirujący teatr oraz poruszające rozmowy, zaś w centrum znajduje się Słowo Boże zwiastowane przez pastora Ulricha Parzanego. Celem programu jest prowadzenie ludzi do wiary w Boga. Służą temu również oprócz zwiastowanego Słowa także osobiste świadectwa i historie życia.

W Niemczech swój udział w ProChrist zgłosiło 935 miejscowości, zaś w samym Chemnitz codziennie w spotkaniach brało udział 6-8 tysięcy osób, co zaskoczyło samych organizatorów, którzy musieli dostawiać wielki namiot, gdyż słuchacze nie pomieścili się w hali. W pozostałych 14 krajach Europy zadeklarowało się 425 miejscowości. Szacuje się, że w Polsce przez wszystkie dni około 18 tysięcy ludzi uczestniczyło w wieczorach ProChrist.

W naszym kościele codziennie spotykało się 100- 150 osób, a wiele osób, które nie mogły uczestniczyć w spotkaniach osobiście,  odbierało transmisje poprzez internetową stronę naszej parafii.

Poruszające poselstwa Ulricha Parzanego tłumaczone były na 13 języków przez ekipę tłumaczy. Na język polski tłumaczyli D. Macura – Kolanko, ks. Wojciech Pracki oraz sztab innych osób. Przetłumaczony tekst dubbingował ks. Leszek Czyż.

L.C.

Święta Wielkanocne w Malince

Okres wielkanocny rozpoczęły trzydniowe rekolekcje dla dzieci. Zajęcia prowadzili pracownicy misji MED ( Miłość, Edukacja, Dojrzałość) z Ustronia: Danuta Plinta, Danuta Pustówka i Zbigniew Kłapa, którym pomagało kilka osób z Wisły Malinki. PO czasie śpiewu uczniowie byli dzieleni na dwie grupy wiekowe, w których mogli usłyszeć w atrakcyjny sposób podane poselstwo o śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa. Młodsza grupa wykonywała również prace plastyczne. Wszystkie dzieci otrzymały specjalny, wielkanocny numer „Przyjaciela Dzieci”.

W Wielki Czwartek o godzinie 10:15 odbyło się nabożeństwo ze spowiedzią i komunią świętą dla starszych i najstarszych parafian naszego zboru. Wiele z tych osób nie bierze udziału w niedzielnych nabożeństwach, dlatego jest to dla nich szczególne przeżycie. W kazaniu ks. Leszek Czyż przypominał o stałej gotowości na spotkanie z Panem, opierając swe kazanie na tekście z Ewangelii Łukasza 22, 7- 13. Po nabożeństwie prawie 60 seniorów spotkało się na poczęstunku w sali parafialnej, gdzie mogli porozmawiać z przyjaciółmi i znajomymi, których często – ze względu na wiek i dolegliwości fizyczne – nie są w stanie odwiedzić..

Popołudniu zaś odbyło się nabożeństwo uwielbiająco – komunijne. Nabożeństwa te co roku przyciągają coraz więcej osób, które pamiątkę ostatniej wieczerzy Jezus z uczniami, chcą spędzić w kościele na wspólnym uwielbianiu Boga w pieśniach, (których śpiewamy więcej niż na „zwykłym” nabożeństwie), słuchaniu Jego słowa oraz wspólnej Społeczności Stołu, która tego wieczoru również odbywa się w innej formie – poprzez podawanie chleba i kielicha w ławkach. Śpiew poprowadził  zespół młodzieżowy, a Słowem Bożym dzielił się  ksiądz Leszek Czyż.

W Wielki Piątek odbyły się tradycyjnie dwa nabożeństwa, rano i popołudniu. Nabożeństwa te były połączone ze Spowiedzią i Komunią Świętą. Oba spotkania przyciągnęły wiele wiernych. O godz. 10.15 tematem kazania była postać Judasza i płynące z jego negatywnego przekładu wnioski i ostrzeżenia dla każdego z nas: „jeśli się kto nie narodzi na nowo, lepiej, żeby się w ogóle nie narodził”. Kazanie popołudniowe mobilizowało nas do modlitwy, której przykład dał nam Jezus w ogrodzie Getsemane. Jezus, tak jak uczniów, i nas zachęca, o czuwanie w modlitwie.

PO raz drugi w Niedzielę Wielkanocną odbyły się w Kościele w Malince dwa nabożeństwa. Powodem jest zbyt małą ilość miejsc. Ponieważ pogoda tego dnia dopisała, toteż jeżeli ktoś nie znalazła dla siebie miejsca wewnątrz kościoła, mógł  usiąść w słońcu przed kościołem i słuchać nabożeństwa, a takich ludzi nie brakowało. Pierwsze nabożeństwo odbyło się o godzinie 8:30, drugie natomiast o 10:30. W trakcie nabożeństw kazania wygłosił ks. Leszek Czyż, mieliśmy okazję posłuchać pięknych pieśni w wykonaniu naszego chóru parafialnego. Tekst kazania oparty był na słowie z I Kor 15,1-4 i stawiał przed każdym z nas pytania: Co daje nam zmartwychwstanie?

W drugi dzień Świąt Wielkanocnych gościnnie kazanie wygłosił ks. Zdzisław Sztwiertnia na temat wiary uczniów idących do Emaus.. Wystąpił także naszego chórek parafialny „Jonasz” oraz oktet, który zaśpiewał kilka pieśni. Popołudniu zaś Parafia nasza zorganizowała spotkanie w kinie „ Marzenie”, podczas którego odbyła się projekcja filmu „Maria Magdalena”. Przed projekcją kilka pieśni wykonał malińczański zespół młodzieżowy. Film cieszył się dużym zainteresowaniem, jeśli ktoś wcześniej nie zatroszczył się o bilety, miał problemy ze znalezieniem wolnego miejsca. Film poruszył wszystkich, na nowo przybliżając nam obrazy z życia Jezusa, szczególnie w kontekście przeżywanych Świąt Wielkanocnych.

M. Byrtek/ J. Pilch

MAJ 2009

Konfirmacja

Jak co roku parafia nasza obchodzi uroczystość konfirmacji jako pierwsza w Wiśle. Poprzedza je zawsze kilka dni wcześniej wspólne spotkanie konfirmantów i ich rodziców z pastorem L. Czyżem, podczas którego jest szczególna okazja by nie tylko podsumować lata nauki konfirmacyjnej, ale też podkreślić ważność czekającego ich wydarzenia.

Uroczyste nabożeństwo, podczas którego przyrzeczenie składało 15 młodych ludzi – 5 dziewczynek i 10 chłopców – odbyło się 3 maja. Przed nabożeństwem konfirmanci spotkali się z księdzem oraz członkami rady parafialnej  w sali, by modlić się wspólnie o błogosławieństwo i świadome podejście młodych ludzi do czekającej ich uroczystości. Następnie konfirmanci zostali wprowadzeni do kościoła, gdzie pieśniami powitał ich chór parafialny. Kazanie konfirmacyjne skierowane przede wszystkim do konfirmantów, ale też i do całego zboru, oparte było na słowie z Ewangelii Jana 6, 16-21. Po złożeniu ślubowania w prezencie konfirmanci otrzymali, dzięki uprzejmości Towarzystwa Biblijnego, Biblię średniego formatu z gorącym życzeniem  pastora, by stała się ona ich codzienną lekturą.

L.C.

Relacja z wycieczki Izraela

Wiele osób, którym nie dane było pojechać na wycieczkę do Izraela, wyrażało prośbę, by zorganizować spotkanie, będące multimedialną relacją z wyjazdu. Sami uczestnicy wycieczki także chcieli podzielić się wrażeniami z tego niezwykłego pobytu. Dlatego 9.05 na spotkaniu w sali parafialnej zebrało się ponad 80 osób. Spotkanie rozpoczęło się śpiewem prowadzonym przez Filipa i Szczepan Królów, następnie zaś obejrzeliśmy prezentację multimedialną przygotowaną przez Jana Cieślara z komentarzem ks. Leszka Czyża. To, co zobaczyliśmy – piękne miejsca, a także wzruszające opowieści uczestników wyprawy, nam, jak uświadomiły niesamowitym przeżyciem był wyjazd do Izraela. Na nowo pojęliśmy, że Bóg szczególnie błogosławi tę ziemię, Ziemię Świętą, a raczej ziemię Świętego. Fakt, że ok.80% ludności tego kraju to ludzie niewierzący i pełna napięć sytuacja polityczna w tym terenie  skłoniły nas do gorącej modlitwy o pokój dla Izraela, prowadzonej przez Henryka Króla.

Wiele osób po tym spotkaniu zostało zachęconych do podobnej wyprawy i oszczędzania na ten cel.

J. Pilch

inne wpisy