18 Maj

Budowa Centrum Parafialnego

Drodzy Zborownicy z Malinki, drodzy Przyjaciele, Słuchacze naszych nabożeństw w Internecie i Radiu CCM

Po około pięciu latach zastanawiania się, modlitw, szukania Bożego prowadzenia, w 2014 roku została podjęta decyzja o budowie nowego obiektu dla potrzeb naszej Parafii.

Jesteśmy przekonani o jej powstaniu, gdyż:

 • Zbór w Malince żyje! Dzięki Bożej łasce, wiele ludzi jest zaangażowanych i pragnie rozwijać swoje życie duchowe na różnych płaszczyznach.
 • Obecna kaplica jest za mała. Zbór liczy około 1000 członków, zaś miejsc siedzących jest trochę ponad 300 i po prostu tutaj się nie mieścimy. Jak pokazują badania, gdy miejsca są wypełnione w 80%, nowi ludzie nie przychodzą.
 • Obecny budynek nie spełnia żadnych norm bezpieczeństwa. Był budowany czynem parafian, bez zezwoleń, 60 lat temu.
 • Nie ma możliwości rozbudowy, z różnych względów technicznych. Rozbudowa także zakłóciłaby poważnie normalną działalność kościoła.
 • Wyzwania dla kościoła jutra są inne niż do tej pory. Nie myślmy tylko o „ojcach, dziadach i pradziadach”, lecz o dzieciach, wnukach i prawnukach. Potrzebujemy większej sali na nabożeństwa, Trzeba rozwijać pracę wśród dzieci, by przez nie docierać do dorosłych. To nowy trend na świecie. Trzeba dodatkowych, wielofunkcyjnych pomieszczeń, sal spotkań, sal prób, sal na uroczystości (np. wesela, spotkania rodzinne), wyświetlanie filmów, koncerty, by młodzież miała swoje wygodne „gniazdo”, itd.…
 • Mamy Pastora, którego kazania słuchają tysiące ludzi. Pan go obdarował w szczególny sposób. Wielu ludzi spoza Malinki też to dostrzega i myślę, że wspomoże nasze prace. Także prężny zespół muzyczny „Cześć”, oraz wiele innych aktywności sprawia, że nasz zbór żyje. „Roślinki” trzeba podlewać… Mamy swoje 5 minut. Nie zaprzepaśćmy tej dziejowej okazji.
 • Chcemy, by ośrodek nasz służył całej społeczności Malinki, ale także ludziom spoza Wisły. By był zapleczem dla konferencji, szkoleń. Możemy sobie wyobrazić, że słuchacze internetowi mogliby co jakiś czas nas odwiedzać „fizycznie”, mieć zakwaterowanie w pobliskich pensjonatach czy też gospodarstwach agroturystycznych i dzielić gorącą społeczność z nami wszystkimi.
 • Czy będziesz chciał powiedzieć swoim dzieciom: Tak, zbudowaliśmy dla was nowe centrum parafialne, byście mogli dobrze się rozwijać duchowo?

Nowy obiekt został zaprojektowany przez biuro architektoniczne Forma S.C. T. Bilewicz R. Kuberski z Katowic. Rysunki można obejrzeć tutaj. Na dwóch poziomach zlokalizowano dwie otwarte, duże przestrzenie. Na wyższym poziomie będzie sala na 400 osób (z możliwością „przelewową” do 600 osób), będzie dostosowana do pokazów filmowych, koncertów, przedstawień teatralnych. Na niższym poziomie (także dostępnym bezpośrednio z zewnątrz, gdyż obiekt jest zlokalizowany na stoku) – będzie powierzchnia, którą będzie można zaaranżować w miarę potrzeb na szereg mniejszych pomieszczeń dzięki przesuwnym ścianom, lub też wykorzystywać, jako pomieszczenie ze stołami na imprezy innego typu, przy zewnętrznym cateringu.

Koszt pierwszego etapu budowy, obejmującego zakup ziemi, dokumentację techniczną, zezwolenia, budowę prowadzoną przez firmę zewnętrzną do stanu „deweloperskiego” został określony na 5-6 miliona złotych. Drugi etap będzie obejmował wyposażenie obiektu.                          Harmonogram zakłada 36 miesięczny cykl budowy. Jeśli pozwolą na to zgromadzone środki, wejście „w ziemię” odbyłoby się na wiosnę 2016 roku.

Trzy bardzo dobre wiadomości:

 1. Już otrzymaliśmy od darczyńców 830.000 złotych, co pozwoliło zapłacić za ziemię i pokryje koszt prac przygotowawczych!
 2. Prawdziwy cud! Otrzymaliśmy zapewnienia o przekazaniu, w ciągu 36 miesięcy, kolejnych 2.550.000 Złotych (!) Oznacza to, że „mamy” już ponad połowę potrzebnych środków realizacji pierwszego etapu! Jakże wielka to zachęta, że kilka osób zadeklarowało tak znaczną pomoc! Pan stoi za tym przedsięwzięciem!
 3. 3 maja 2015 roku zaczęliśmy akcję zbierania środków na budowę obiektu w Malince. Bardzo się modlimy, by sam Pan przekonywał każdego, czy ma się zaangażować w to dzieło, a także ile ma dać. Słowa kluczowe akcji to „ochotnie” oraz „radośnie”. WSPARCIE JEST ABSOLUTNIE DOBROWOLNE, NIE BĘDZIE ŻADNEGO WEWNĘTRZNEGO OPODATKOWYWANIA.

 

kwiecien2015

Aktualny stan finansów projektu

Jest to wspaniałe dzieło do wykonania. Możesz być jego częścią. To kamień milowy w dziele Ewangelizacji, które jest głównym powołaniem Kościoła. Mamy historyczną szansę się w nie zaangażować, także materialnie. A równocześnie – potrzebujemy Twojej pomocy, wsparcia. Serdecznie o nią prosimy!

Konsystorz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego zobowiązał nas do przedstawienia planu finansowania przedsięwzięcia, przed udzieleniem ostatecznej zgody na rozpoczęcie budowy. Dlatego wszystkich chętnych darczyńców prosimy o wypełnienie deklaracji (pobierz) oraz przesłanie jej w zamkniętej kopercie na adres sekretariatu z adnotacją „deklaracja”. Można też przesłać podpisany skan wypełnionego dokumentu, na adres mailowy.

Deklaracje traktowane są całkowicie poufnie, jedynie dwie osoby będą wiedziały, kto i ile zadeklarował – sekretarka obsługująca konta oraz Pastor, który prawnie odpowiada za całą sprawę. W deklaracji podaj wartość planowanej CAŁEJ darowizny w ciągu 36 miesięcy. Przykładowo, jeślibyś chciał przekazywać miesięcznie 50 złotych na ten cel, to 50 x 36 miesięcy daje 1.800 Złotych. Jeślibyś chciał przekazać rocznie 1.000 – to 3 x 1.000 = 3.000. Jeślibyś postanowił przekazać większe kwoty, jednorazowo lub w kilku ratach – to powiadom nas o tym. To bardzo ważne! Nie są to zobowiązania w świetle prawa, a jedynie akt woli. Chcemy jednak „policzyć środki, zanim weźmiemy się do budowania wieży”.

Serdecznie prosimy o zaangażowanie się, z modlitwą, w to dzieło!

Komitet Budowy Centrum Parafialnego w Wiśle Malince

inne wpisy